CHESSANYTIME

Economist make it six out of six!

The Russian Economist-SgSEU team won by the narrowist of margins against Mika Yerevan to maintain their 100% winning record.
Dmitry Andreikin was the hero for Economist.
The Women's event is wide open going into the last round.
The pgn files are now available!

Andreikin was the lone winner in the Economist-Yerevan match and leaves the Russian squad ahead of two teams, Yugra and Socar both of whom have lost one match. Economist naturally only need to draw their final match to clinch the title.

Shirov won for Socar against St.Petersburg in the clash between the top two seeds.

Economist-SGSEU-1 3.5-2.5Mika Yerevan
GM Andreikin Dmitry 2669 1-0 GM Pashikian Arman 2639
SOCAR Azerbaijan3.5-2.5St.Petersburg Chess Club
GM Shirov Alexei 2749 1-0 GM Movsesian Sergei 2723
ShSM-64 Moscow 3-3A DAN DZO & PGMB - Chernigiv
GM Karjakin Sergey 2747 0-1 GM Korobov Anton 2670
GM Najer Evgeniy 2657 1-0 GM Lastin Alexander 2616
Yugra 4-2G-Team Novy Bor
GM Jakovenko Dmitry 2726 1-0 GM Laznicka Viktor 2690
GM Rublevsky Sergei 2683 1-0 GM Stocek Jiri 2567

Here are two of the winners from today's games.

Sergey Rublevsky © chessanytime.com
Alexei Shirov © chessanytime.com
RankSeedFederationClub+=-pts.tie-break
1 4 RUS Economist-SGSEU6 0 0 12 25.5
2 6 RUS Yugra5 0 1 10 24.5
3 1 AZE SOCAR Azerbaijan5 0 1 10 24
4 10 UKR A DAN DZO & PGMB - Chernigiv4 1 1 9 24 (122.5)
5 7 ARM Mika Yerevan4 1 1 9 24 (121.5)
6 5 GER Baden-Baden OSG4 1 1 9 23.5
7 3 RUS ShSM-64 Moscow4 1 1 9 21.5
8 16 UKR Rivnenski Iisovi zubry - Rivne4 0 2 8 23.5
9 2 RUS St.Petersburg Chess Club4 0 2 8 22.5 (130)
10 8 ISR Ashdod Elite CC4 0 2 8 22.5 (118.5)
11 11 GER Werder Bremen4 0 2 8 22.5 (114.5)
12 24 GER Solingen SG4 0 2 8 22
13 14 ISR Beer Sheva CC4 0 2 8 21

In the Women's event the race for the title is still very open. AVS lost and drop down into fourth place with first seeds Monte Carlo taking a precarious lead.

Ketevan Arakhamia-Grant © chessanytime.com
Humpy Koneru © chessbase.com

Cmilyte and Arakhamia-Grant were on target for the Russian team.

AVS1-3St.Petersburg Chess Club
GM Stefanova Antoaneta 2551 0-1 GM Cmilyte Viktorija 2513
IM Muzychuk Mariya 24640 -1 GM Arakhamia-Grant Ketevan 2451

The favourites from the municipality are starting to flex their muscles.

MIKA Yerevan1-3Cercle d'Echecs de Monte Carlo
IM Danielian Elina 24660 -1 GM Koneru Humpy 2593
IM Galojan Lilit 2373 0-1 GM Cramling Pia 2509
Giprorechtrans2.5-1.5Samaia Tbilisi
IM Munguntuul Batkhuyag 24120 -1 IM Javakhishvili Lela 2451
IM Zaiatz Elena 24071 -0IM Melia Salome 2439
WIM Fominykh Maria 23051 -0 IM Khurtsidze Nino 2435
Lokomotiv 20002-2Ashdod Elite

Seven teams are within two match points of each other, with the final medal placings very much in doubt.

RankSeedFederationClub+=-pts.tie-break
1 1 MNC Cercle d'Echecs de Monte Carlo4 1 1 9 17
2 3 RUS St.Petersburg Chess Club4 1 1 9 16
3 6 RUS Giprorechtrans4 0 2 8 15.5
4 2 RUS AVS3 2 1 8 13.5
5 5 ARM MIKA Yerevan3 1 2 7 14.5
6 11 BUL Lokomotiv 20002 3 1 7 13
7 4 GEO Samaia Tbilisi3 1 2 7 11.5

For more information go to the Official site

However for results and statistics I prefer Results

The live games start at 3pm in Plovdiv.

That is

4pm Moscow

2pm Paris, Madrid

1pm London

9am New York

6am Los Angeles

Live games can be watch everyday from 3pm local time Official site


Published on , Updated on