CHESSANYTIME

Azerbaijan and Spain lead

Shirov and Vallejo Pons
After three rounds of the European team Championships, Azerbaijan and Spain are in the lead. Five teams are just half-a-point behind them including the Russians who drew with the Netherlands. In the Women's tournament, the top three seeds, Russia, Ivanchuk, Georgia are ahead of fourth seed Armenia.

Here are the full results in the open section:

Match/

Board

Seed/

Title

White team (on odds) Rating vs.

Seed/

Title

Black team (on odds) Rating Result
Bo. 19     Greece Rtg - 3     Azerbaijan Rtg 1 : 3
1.1 GM Banikas Hristos 2620 - GM Radjabov Teimour 2781 ½ - ½
1.2 GM Mastrovasilis Dimitrios 2621 - GM Gashimov Vugar 2757 ½ - ½
1.3 GM Papaioannou Ioannis 2600 - GM Mamedyarov Shakhriyar 2733 0 - 1
1.4 GM Nikolaidis Ioannis 2554 - GM Safarli Eltaj 2630 0 - 1
Bo. 17     Romania Rtg - 13     Spain Rtg 1 : 3
2.1 GM Lupulescu Constantin 2657 - GM Vallejo Pons Francisco 2705 ½ - ½
2.2 GM Parligras Mircea-Emilian 2650 - GM Shirov Alexei 2705 0 - 1
2.3 GM Vajda Levente 2584 - GM Salgado Lopez Ivan 2621 ½ - ½
2.4 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2553 - GM Arizmendi Martinez Julen Luis 2568 0 - 1
Bo. 1     Russia Rtg - 9     Netherlands Rtg 2 : 2
3.1 GM Svidler Peter 2755 - GM Giri Anish 2714 ½ - ½
3.2 GM Grischuk Alexander 2752 - GM Van Wely Loek 2686 ½ - ½
3.3 GM Karjakin Sergey 2763 - GM Smeets Jan 2615 ½ - ½
3.4 GM Morozevich Alexander 2762 - GM Stellwagen Daniel 2627 ½ - ½
Bo. 16     Croatia Rtg - 2     Ukraine Rtg 1 : 3
4.1 GM Stevic Hrvoje 2612 - GM Ivanchuk Vassily 2775 ½ - ½
4.2 GM Saric Ivan 2648 - GM Ponomariov Ruslan 2723 0 - 1
4.3 GM Palac Mladen 2580 - GM Eljanov Pavel 2691 ½ - ½
4.4 GM Jovanovic Zoran 2581 - GM Efimenko Zahar 2702 0 - 1
Bo. 5     Hungary Rtg - 10     Germany Rtg 1½:2½
5.1 GM Leko Peter 2720 - GM Naiditsch Arkadij 2712 ½ - ½
5.2 GM Almasi Zoltan 2707 - GM Meier Georg 2659 ½ - ½
5.3 GM Berkes Ferenc 2705 - GM Fridman Daniel 2661 ½ - ½
5.4 GM Balogh Csaba 2662 - GM Gustafsson Jan 2633 0 - 1
Bo. 11     Israel Rtg - 6     France Rtg 1½:2½
6.1 GM Rodshtein Maxim 2645 - GM Bacrot Etienne 2714 ½ - ½
6.2 GM Sutovsky Emil 2696 - GM Vachier-Lagrave Maxime 2710 ½ - ½
6.3 GM Roiz Michael 2651 - GM Fressinet Laurent 2700 ½ - ½
6.4 GM Smirin Ilia 2670 - GM Bauer Christian 2641 0 - 1
Bo. 7     Bulgaria Rtg - 14     Poland Rtg 2½:1½
7.1 GM Topalov Veselin 2768 - GM Wojtaszek Radoslaw 2705 ½ - ½
7.2 GM Cheparinov Ivan 2650 - GM Bartel Mateusz 2653 ½ - ½
7.3 GM Delchev Aleksander 2629 - GM Miton Kamil 2622 1 - 0
7.4 GM Georgiev Kiril 2666 - GM Macieja Bartlomiej 2616 ½ - ½
Bo. 8     England Rtg - 4     Armenia Rtg 2 : 2
8.1 GM Adams Michael 2734 - GM Aronian Levon 2802 ½ - ½
8.2 GM Short Nigel D 2698 - GM Movsesian Sergei 2710 ½ - ½
8.3 GM Jones Gawain C B 2635 - GM Akopian Vladimir 2681 1 - 0
8.4 GM Pert Nicholas 2563 - GM Sargissian Gabriel 2671 0 - 1
Bo. 27     Latvia Rtg - 12     Czech Rep. Rtg 2 : 2
9.1 GM Miezis Normunds 2547 - GM Navara David 2724 1 - 0
9.2 GM Sveshnikov Evgeny 2514 - GM Laznicka Viktor 2703 0 - 1
9.3 IM Neiksans Arturs 2502 - GM Hracek Zbynek 2628 1 - 0
9.4 GM Starostits Ilmars 2456 - GM Stocek Jiri 2600 0 - 1
Bo. 34     Turkey Rtg - 18     Serbia Rtg 0 : 4
10.1 IM Yilmaz Mustafa 2515 - GM Ivanisevic Ivan 2636 0 - 1
10.2 GM Can Emre 2465 - GM Damljanovic Branko 2597 0 - 1
10.3 IM Firat Burak 2393 - GM Kovacevic Aleksandar 2563 0 - 1
10.4 FM Ali Marandi Cemil Can 2275 - GM Perunovic Milos 2576 0 - 1
Bo. 29     Montenegro Rtg - 20     Moldova Rtg 1 : 3
11.1 GM Djukic Nikola 2493 - GM Bologan Viktor 2665 0 - 1
11.2 GM Blagojevic Dragisa 2514 - GM Iordachescu Viorel 2648 ½ - ½
11.3 GM Drasko Milan 2478 - GM Svetushkin Dmitry 2621 0 - 1
11.4 GM Kosic Dragan 2502 - IM Vedmediuc Serghei 2465 ½ - ½
Bo. 21     Slovenia Rtg - 22     Italy Rtg 2 : 2
12.1 GM Beliavsky Alexander G 2617 - GM Caruana Fabiano 2727 ½ - ½
12.2 GM Lenic Luka 2634 - GM Godena Michele 2548 ½ - ½
12.3 IM Sebenik Matej 2518 - IM Dvirnyy Daniyyl 2475 ½ - ½
12.4 GM Skoberne Jure 2533 - GM Brunello Sabino 2575 ½ - ½
Bo. 15     Georgia Rtg - 35     Scotland Rtg 3½: ½
13.1 GM Jobava Baadur 2678 - FM Tate Alan 2334 1 - 0
13.2 GM Pantsulaia Levan 2588 - FM Morrison Graham 2339 1 - 0
13.3 GM Mchedlishvili Mikheil 2636 - CM Roberts Paul 2222 1 - 0
13.4 GM Gagunashvili Merab 2577 -   Mitchell Martin 2215 ½ - ½
Bo. 31     Norway Rtg - 24     Denmark Rtg ½ :3½
14.1 GM Lie Kjetil A 2560 - GM Hansen Sune Berg 2566 0 - 1
14.2 IM Elsness Frode 2506 - GM Rasmussen Allan Stig 2541 0 - 1
14.3 GM Johannessen Leif Erlend 2515 - GM Aagaard Jacob 2522 ½ - ½
14.4 IM Getz Nicolai 2369 - IM Glud Jakob Vang 2497 0 - 1
Bo. 28     Finland Rtg - 25     Sweden Rtg 1½:2½
15.1 GM Nyback Tomi 2631 - GM Tikkanen Hans 2586 1 - 0
15.2 IM Sammalvuo Tapani 2492 - GM Grandelius Nils 2543 0 - 1
15.3 IM Agopov Mikael 2450 - GM Carlsson Pontus 2502 ½ - ½
15.4 IM Karttunen Mika 2434 - IM Semcesen Daniel 2490 0 - 1
Bo. 33     Lithuania Rtg - 26     Switzerland Rtg 3 : 1
16.1 GM Sulskis Sarunas 2577 - GM Pelletier Yannick 2581 ½ - ½
16.2 IM Zagorskis Darius 2497 - GM Korchnoi Viktor 2567 1 - 0
16.3 IM Sakalauskas Vaidas 2411 - IM Kurmann Oliver 2451 ½ - ½
16.4 IM Labeckas Kestutis 2410 - IM Forster Richard 2458 1 - 0
Bo. 36     Wales Rtg - 23     Austria Rtg 0 : 4
17.1 CM Jones Iolo C 2282 - GM Ragger Markus 2662 0 - 1
17.2   Kett Tim 2184 - GM Kindermann Stefan 2519 0 - 1
17.3   Pleasants Allan J 2089 - GM Shengelia David 2551 0 - 1
17.4   Young Alan 2042 - IM Kreisl Robert 2415 0 - 1
Bo. 38     Cyprus Rtg - 30     FYROM Rtg 0 : 4
18.1   Bryan-Vissi Mark 1808 - GM Nedev Trajko 2493 0 - 1
18.2   Aristotelous Vassilis 1921 - IM Colovic Aleksandar 2451 0 - 1
18.3   Boulos Vrachimis 0 - IM Pancevski Filip 2442 0 - 1
18.4   Constantinou Pavlos 2068 - GM Stanojoski Zvonko 2470 0 - 1
Bo. 37     Luxembourg Rtg - 32     Iceland Rtg 1 : 3
19.1 IM Berend Fred 2381 - FM Gretarsson Hjorvar Steinn 2452 0 - 1
19.2   Jeitz Christian 2171 - IM Thorfinnsson Bragi 2421 0 - 1
19.3 FM Mossong Hubert 2119 - IM Thorfinnsson Bjorn 2402 1 - 0
19.4 WIM Steil-Antoni Fiona 2104 - GM Olafsson Helgi 2531 0 - 1

The leading teams are as follows:

Rank Seed Team   +    =    - 

 Match

points 

 Game

points 

 tie-break 
1 3 Azerbaijan 3 0 0 6 8.5 21.0
2 13 Spain 3 0 0 6 8.0 23.0
3 2 Ukraine 2 1 0 5 8.5 18.5
4 1 Russia 2 1 0 5 8.0 21.0
5 6 France 2 1 0 5 8.0 18.0
6 10 Germany 2 1 0 5 7.5 17.5
7 7 Bulgaria 2 1 0 5 7.0 20.5
8 18 Serbia 2 0 1 4 9.5 12.5
9 15 Georgia 2 0 1 4 9.0 7.0
10 20 Moldova 2 0 1 4 8.5 13.5
11 17 Romania 2 0 1 4 8.0 12.0
12 19 Greece 2 0 1 4 7.5 14.5
13 9 Netherlands 1 2 0 4 6.5 17.5

In the women's section, the top four seeds all won:

Match/

Board

Seed/

Title

White team (on odds) Rating vs.

Seed/

Title

Black team (on odds) Rating Result
Bo. 1     Russia Rtg - 9     Romania Rtg 4 : 0
1.1 GM Kosintseva Nadezhda 2546 - WGM L'ami Alina 2364 1 - 0
1.2 GM Kosintseva Tatiana 2526 - WGM Cosma Elena-Luminita 2335 1 - 0
1.3 IM Gunina Valentina 2514 - WIM Bulmaga Irina 2334 1 - 0
1.4 GM Kosteniuk Alexandra 2439 - WGM Voicu Jagodzinsky Carmen 2300 1 - 0
Bo. 14     Serbia Rtg - 3     Georgia Rtg 1½:2½
2.1 IM Bojkovic Natasa 2396 - GM Dzagnidze Nana 2516 0 - 1
2.2 WGM Chelushkina Irina 2276 - IM Javakhishvili Lela 2475 ½ - ½
2.3 WGM Stojanovic Andjelija 2280 - IM Khurtsidze Nino 2440 ½ - ½
2.4 WIM Drljevic Ljilja 2273 - IM Melia Salome 2392 ½ - ½
Bo. 2     Ukraine Rtg - 13     Netherlands Rtg 3½: ½
3.1 GM Lahno Kateryna 2549 - GM Peng Zhaoqin 2379 1 - 0
3.2 IM Ushenina Anna 2463 - WIM Schut Lisa 2284 ½ - ½
3.3 IM Gaponenko Inna 2435 - IM Lanchava Tea 2320 1 - 0
3.4 IM Muzychuk Mariya 2460 - WIM Haast Anne 2268 1 - 0
Bo. 7     Germany Rtg - 4     Armenia Rtg 1½:2½
4.1 IM Paehtz Elisabeth 2457 - GM Danielian Elina 2507 ½ - ½
4.2 WGM Michna Marta 2382 - IM Mkrtchian Lilit 2469 ½ - ½
4.3 WIM Ohme Melanie 2361 - WGM Kursova Maria 2315 ½ - ½
4.4 WIM Hoolt Sarah 2286 - WGM Aginian Nelly 2263 0 - 1
Bo. 18     Czech Rep. Rtg - 27     Turkey Rtg 2 : 2
5.1 WGM Kulovana Eva 2297 - WIM Yildiz Betul Cemre 2301 ½ - ½
5.2 WGM Nemcova Katerina 2276 - WIM Ozturk Kubra 2239 ½ - ½
5.3 WIM Havlikova Kristyna 2285 - WCM Kaya Emel 2005 1 - 0
5.4 WIM Olsarova Tereza 2232 -   Cemhan Kardelen 1881 0 - 1
Bo. 25     Switzerland Rtg - 5     Poland Rtg ½ :3½
6.1 WIM Seps Monika 2198 - GM Socko Monika 2479 0 - 1
6.2 WIM Heinatz Dr Gundula 2205 - WGM Majdan Gajewska Joanna 2386 ½ - ½
6.3   De Seroux Camille 2056 - WGM Szczepkowska-H. Karina 2379 0 - 1
6.4   Stoeri Laura 1939 - WIM Toma Katarzyna 2297 0 - 1
Bo. 16     Greece Rtg - 6     Hungary Rtg 2 : 2
7.1 IM Dembo Yelena 2468 - GM Hoang Thanh Trang 2446 ½ - ½
7.2 WGM Botsari Anna-Maria 2313 - IM Madl Ildiko 2399 ½ - ½
7.3 WIM Fakhiridou Ekaterini 2180 - WGM Rudolf Anna 2347 1 - 0
7.4 WIM Pavlidou Ekaterini 2176 - WGM Gara Ticia 2375 0 - 1
Bo. 15     Israel Rtg - 8     Bulgaria Rtg 1 : 3
8.1 IM Klinova Masha 2316 - GM Stefanova Antoaneta 2531 ½ - ½
8.2 WIM Porat Maya 2299 - WGM Videnova Iva 2297 0 - 1
8.3 WIM Efroimski Marsel 2230 - WGM Voiska Margarita 2328 ½ - ½
8.4 WIM Vasiliev Olga 2305 - WGM Djingarova Emilia 2309 0 - 1
Bo. 12     France Rtg - 24     Montenegro Rtg 2½:1½
9.1 IM Milliet Sophie 2386 - WGM Vojinovic Jovana 2346 0 - 1
9.2 WGM Maisuradze Nino 2315 - WFM Milovic Aleksandra 2171 ½ - ½
9.3 WGM Guichard Pauline 2305 - WFM Stojanovic Marija R 2095 1 - 0
9.4 IM Collas Silvia 2287 -   Blagojevic Tijana 1925 1 - 0
Bo. 17     Azerbaijan Rtg - 10     Spain Rtg 0 : 4
10.1 WGM Mamedjarova Zeinab 2314 - IM Alexandrova Olga 2423 0 - 1
10.2 WIM Kazimova Narmin 2241 - WGM Vega Gutierrez Sabrina 2327 0 - 1
10.3 WGM Mamedjarova Turkan 2277 - WGM Calzetta Ruiz Monica 2301 0 - 1
10.4 WIM Umudova Nargiz 2210 - WIM Hernandez Estevez Yudania 2284 0 - 1
Bo. 11     Slovenia Rtg - 26     Lithuania Rtg 3 : 1
11.1 IM Muzychuk Anna 2557 - WGM Daulyte Deimante 2238 1 - 0
11.2 WGM Krivec Jana 2291 - WIM Zaksaite Salomeja 2200 0 - 1
11.3 WGM Srebrnic Ana 2219 -   Batkovskyte Dominyka 2102 1 - 0
11.4 WIM Rozic Vesna 2263 -   Vanagaite Giedre 1958 1 - 0
Bo. 19     Croatia Rtg - 21     Austria Rtg 3 : 1
12.1 WGM Golubenko Valentina 2293 - IM Moser Eva 2448 1 - 0
12.2 WIM Franciskovic Borka 2280 - WIM Kopinits Anna-Christina 2276 ½ - ½
12.3 WGM Medic Mirjana 2236 - WFM Newrkla Katharina 2131 ½ - ½
12.4 WIM Saric Kristina 2255 - WFM Novkovic Julia 2089 1 - 0
Bo. 20     Latvia Rtg - 28     Norway Rtg 3½: ½
13.1 WGM Reizniece-Ozola Dana 2281 - WFM Johnsen Sylvia 2028 1 - 0
13.2 WGM Berzina Ilze 2320 -   Reppen Ellisiv 1949 1 - 0
13.3 WGM Erneste Inguna 2218 -   Carlsen Ellen Oen 1931 ½ - ½
13.4 WFM Ungure Liga 2066 -   Hansen Erle Andrea Marki 1762 1 - 0
Bo. 23     Italy Rtg - 22     England Rtg 1 : 3
14.1 IM Zimina Olga 2338 - IM Houska Jovanka 2415 0 - 1
14.2 WIM Brunello Marina 2221 - IM Ciuksyte Dagne 2327 0 - 1
14.3   Messina Roberta 1964 - WFM Yurenok Maria S 2106 ½ - ½
14.4   Panella Fiammetta 2014 - WFM Bhatia Kanwal K 2087 ½ - ½

Here is leader-board:

Rank Seed Team   +    =    - 

 Match

points 

 Game

points 

 Tie-break 
1 1 Russia 3 0 0 6 10.0 16.0
2 2 Ukraine 3 0 0 6 9.0 18.5
3 3 Georgia 3 0 0 6 7.5 20.5
4 4 Armenia 2 1 0 5 7.0 19.0
5 14 Serbia 2 0 1 4 9.0 11.5
6 10 Spain 2 0 1 4 8.5 15.0
7 11 Slovenia 2 0 1 4 8.5 8.0
8 5 Poland 2 0 1 4 8.0 16.5
9 8 Bulgaria 2 0 1 4 7.0 19.0
10 12 France 2 0 1 4 7.0 14.5
11 18 Czech Rep. 1 2 0 4 6.5 21.5
12 9 Romania 2 0 1 4 5.5 20.5

Some useful information:

3pm in Greece is equivalent to 2pm in Paris and Madrid, 1pm in London, 3pm in Moscow.

Other world starting times include New York 9am, Los Angeles 6am and Sydney 2am the next morning!

Official site: http://euro2011.chessdom.com/

You can also find the team composition, results and statistics here: http://www.chess-results.com/tnr57856.aspx?art=8&lan=1&turdet=YES&flag=30

And for the women event's: http://www.chess-results.com/tnr57855.aspx?art=8&lan=1&turdet=YES&flag=30 


Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment