CHESSANYTIME

And then there were two...

Saint Petersburg versus Tomsk
Saint Petersburg are ahead of Baden-Baden on board points at the top of the leaderboard. These two teams are the only ones to have won their first five matches, and their head-to-head encounter in the sixth round should be decisive. In the Women's club championship there are three teams sharing the lead, Mika, Timisoara and AVS.

The fifth round matches featured Saint Petersburg's convincing win over Tomsk and Baden-Baden's victory over SHSM, both teams featuring four 2700+ players.

Match

Board

Seed

Title

White (on odds) Score

Seed

Title

Black (on odds, white on evens)
1 2 SHSM-64 2½ - 3½ 5 OSG Baden Baden
1 GM Gelfand Boris 2746 ½:½ GM Adams Michael 2733
2 GM Wang Hao 2733 0 : 1 GM Shirov Alexei 2713
3 GM Caruana Fabiano 2712 1 : 0 GM Bacrot Etienne 2705
4 GM Giri Anish 2722 0 : 1 GM Naiditsch Arkadij 2707
5 GM Riazantsev Alexander 2688 ½:½ GM Nielsen Peter Heine 2687
6 GM Najer Evgeniy 2637 ½:½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2638
2 7 Tomsk-400 1½ - 4½ 4 Saint-Petersburg Chess Federation
1 GM Ponomariov Ruslan 2758 ½:½ GM Svidler Peter 2740
2 GM Motylev Alexander 2690 0 : 1 GM Vitiugov Nikita 2726
3 GM Inarkiev Ernesto 2692 0 : 1 GM Movsesian Sergei 2715
4 GM Areshchenko Alexander 2672 ½:½ GM Efimenko Zahar 2703
5 GM Bologan Viktor 2657 ½:½ GM Zvjaginsev Vadim 2666
6 GM Kurnosov Igor 2648 0 : 1 GM Khairullin Ildar 2642
3 17 Lunds ASK 1½ - 4½ 1 SOCAR
1 GM Tikkanen Hans 2591 ½:½ GM Grischuk Alexander 2757
2 GM Grandelius Nils 2536 0 : 1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2746
3 IM Smith Axel 2488 ½:½ GM Sutovsky Emil 2690
4 IM Bejtovic Jasmin 2425 0 : 1 GM Volokitin Andrei 2686
5 IM Lund Silas 2380 ½:½ GM Mamedov Rauf 2660
6 FM Nilsson Sebastian 2362 0 : 1 GM Safarli Eltaj 2627
4 14 Beer Sheba 1½ - 4½ 3 Ekonomist SGSEU Saratov
1 GM Huzman Alexander 2607 ½:½ GM Tomashevsky Evgeny 2710
2 GM Rodshtein Maxim 2641 ½:½ GM Nepomniachtchi Ian 2718
3 GM Postny Evgeny 2622 ½:½ GM Eljanov Pavel 2683
4 GM Greenfeld Alon 2573 0 : 1 GM Andreikin Dmitry 2705
5 GM Khmelniker Ilya 2518 0 : 1 GM Moiseenko Alexander 2726
6 FM Zanan Evgeny 2259 0 : 1 GM Ni Hua 2670
5 16 SD Tehcenter Ptuj ½ - 5½ 6 Ugra
1 GM Beliavsky Alexander G 2616 0 : 1 GM Jakovenko Dmitry 2716
2 GM Pavasovic Dusko 2561 0 : 1 GM Rublevsky Sergei 2681
3 GM Borisek Jure 2534 ½:½ GM Malakhov Vladimir 2710
4 IM Polajzer Danilo 2293 0 : 1 GM Dreev Aleksey 2711
5 FM Podkriznik Gregor 2332 0 : 1 GM Sjugirov Sanan 2627
6 FM Roskar Robert 2290 0 : 1 GM Kabanov Nikolai 2513
6 8 A DAN DZO & PGMB 3½ - 2½ 15 Vesnianka Gran
1 GM Jobava Baadur 2712 0 : 1 GM Zhigalko Andrey 2555
2 GM Kryvoruchko Yuriy 2666 ½:½ GM Teterev Vitaly 2519
3 GM Azarov Sergei 2648 ½:½ GM Podolchenko Evgeniy 2474
4 GM Guseinov Gadir 2626 ½:½ GM Tihonov Jurij 2448
5 GM Savchenko Boris 2630 1 : 0 IM Mochalov Evgeny V 2379
6 GM Zherebukh Yaroslav 2580 1 : 0 GM Stupak Kirill 2516
7 9 Mika 4½ - 1½ 49 Glasinac Sokolac
1 GM Sargissian Gabriel 2658 ½:½ GM Solak Dragan 2622
2 GM Petrosian Tigran L 2649 ½:½ GM Kovacevic Aleksandar 2568
3 GM Melkumyan Hrant 2619 1 : 0 FM Bilic Vladimir 2314
4 GM Pashikian Arman 2618 ½:½ FM Batinic Predrag 2314
5 GM Andriasian Zaven 2615 1 : 0   Plakalovic Predrag 2258
6 GM Hovhannisyan Robert 2578 1 : 0   Kosoric Sasa 0
8 10 G-Team Novy Bor 3 - 3 11 Bosna Sarajevo
1 GM Laznicka Viktor 2701 ½:½ GM Berkes Ferenc 2706
2 GM Wojtaszek Radoslaw 2704 ½:½ GM Ragger Markus 2655
3 GM Bartel Mateusz 2627 1 : 0 GM Predojevic Borki 2643
4 GM Hracek Zbynek 2624 ½:½ GM Nikolic Predrag 2636
5 GM Markos Jan 2596 ½:½ IM Stojanovic Dalibor 2466
6 GM Haba Petr 2502 0 : 1 IM Kadric Denis 2403

After the leading pair, the teams at the top of the pack in the chasing group, Socar, Ekonomist and Ugra have a high number of board points. The eventual winner will almost certainly come from one of the top five.

Rank Team + - =

Match

points

Board

points

Country
1 Saint-Petersburg Chess Federation 5 0 0 10 25 RUS
2 OSG Baden Baden 5 0 0 10 24 GER
3 SOCAR 4 1 0 8 23½ AZE
4 Ekonomist SGSEU Saratov 4 1 0 8 23½ RUS
5 Ugra 4 1 0 8 23 RUS
6 Mika 4 1 0 8 21½ ARM*
7 SHSM-64 4 1 0 8 21 RUS
8 A DAN DZO & PGMB 4 1 0 8 20 UKR
9 Tomsk-400 4 1 0 8 19½ RUS
10 G-Team Novy Bor 3 1 1 7 20½ CZE
11 Gros Xake Taldea 3 1 1 7 20½ ESP
12 Bosna Sarajevo 3 1 1 7 18½ BIH
13 Bolungarvik Chess Club 3 1 1 7 17 ISL*
14 Libertas Nereto 3 1 1 7 17 ITA

*Mika and Bolungarvik have the particularity of having no foreigh stars in their team.

Five of the top ten teams are based in Russia.

Women's Club Championship

Timisoara's good run came to an abrupt halt yesterday as they were trounced by AVS. Indeed four matches from five were rather one-sided.

Match

Board

Seed

Title

White (on odds) Score

Seed

Title

Black (on odds, white on evens)
1 4 AEM Luxten Timisoara ½ - 3½ 2 AVS
1 GM Dzagnidze Nana 2525 0 : 1 GM Stefanova Antoaneta 2528
2 IM Zatonskih Anna 2508 0 : 1 GM Lahno Kateryna 2554
3 IM Javakhishvili Lela 2464 ½:½ GM Cmilyte Viktorija 2525
4 IM Bodnaruk Anastasia 2417 0 : 1 WGM Pogonina Natalija 2446
2 6 Giprorechtrans 1½ - 2½ 3 Mika
1 GM Zhukova Natalia 2416 1 : 0 GM Danielian Elina 2517
2 IM Munguntuul Batkhuyag 2465 ½:½ IM Harika Dronavalli 2505
3 IM Zaiatz Elena 2441 0 : 1 GM Zhu Chen 2490
4 IM Vasilevich Irina 2393 0 : 1 IM Mkrtchian Lilit 2475
3 5 SHSM-RGSU 3½ - ½ 10 Anatolia
1 GM Kosteniuk Alexandra 2469 1 : 0 WIM Yildiz Betul Cemre 2308
2 IM Gunina Valentina 2499 ½:½ WIM Ozturk Kubra 2260
3 IM Romanko Marina 2409 1 : 0 WCM Kaya Emel 1994
4 WGM Kashlinskaya Alina 2385 1 : 0   Menzi Nezihe Ezgi 1887
4 1 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 4 - 0 9 ZSK Maribor
1 GM Hou Yifan 2578 1 : 0 WFM Dimitrijevic Aleksandra 2287
2 IM Muzychuk Anna 2545 1 : 0 WGM Srebrnic Ana 2222
3 GM Cramling Pia 2489 1 : 0 WIM Ankerst Milka 2084
4 GM Socko Monika 2490 1 : 0   Orehek Spela 2020
5 11 Oslo Schakselskap 0 - 4 8 CS R. Fischer Chieti
1 WFM Johnsen Sylvia 2038 0 : 1 IM Fierro Baquero Martha L 2378
2 WFM Frank-Nielsen Marie 2020 0 : 1 IM Sedina Elena 2337
3   Khachatourian Yerazik 1967 0 : 1 IM Zimina Olga 2337
4   Reppen Ellisiv 1969 0 : 1   Di Primio Eugenia 1974

In the table, the top three all have four match victories and one defeat.

Rank Team + - =

Match

points

Board

points

Country
1 Mika 4 1 0 8 14 ARM
2 AEM Luxten Timisoara 4 1 0 8 13½ ROM
3 AVS 4 1 0 8 13 RUS
4 SHSM-RGSU 3 1 1 7 13 RUS
5 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 3 2 0 6 14½ MNC
6 BAS 3 2 0 6 10½ SRB
7 Giprorechtrans 2 2 1 5 RUS
8 CS R. Fischer Chieti 2 3 0 4 ITA
9 Anatolia 2 3 0 4 6 TUR
10 ZSK Maribor 1 4 0 2 SLO
11 Oslo Schakselskap 1 4 0 2 3 NOR

More information and live coverage from the Official site: http://ecc2011.sahohlacnik.com

 


Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment