CHESSANYTIME

Radjabov obtains 3000 performance

Teimour Radjabov
The European Club Championship has finished with some impressive individual performances. Teimour Radjabov's 3000+ on board one, for second-placed Socar was exceptional, but it wasn't the highest! Denis Khismatullin managed an even better result on bottom board for Tomsk. Antoaneta Stefanova, playing board one for champions AVS, had the best result in the Women's Club Championship.

Board One:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Radjabov Teimour 2752 SOCAR 3019
2 GM Tomashevsky Evgeny 2710 Ekonomist SGSEU Saratov 2837
3 GM Jakovenko Dmitry 2716 Ugra 2821
4 GM Sargissian Gabriel 2658 Mika 2794
5 GM Adams Michael 2733 OSG Baden Baden 2744
6 GM Zhigalko Andrey 2555 Vesnianka Gran 2734
7 GM Smirin Ilia 2678 Perfect 2732
8 GM Berkes Ferenc 2706 Bosna Sarajevo 2726
9 GM Van Wely Loek 2689 Gros Xake Taldea 2713
10 GM Ostenstad Berge 2469 Asker 2673

Board Two:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Vitiugov Nikita 2726 Saint-Petersburg Chess Federation 2835
2 GM Eljanov Pavel 2683 Ekonomist SGSEU Saratov 2821
3 GM Nepomniachtchi Ian 2718 Ekonomist SGSEU Saratov 2808
4 GM Grischuk Alexander 2757 SOCAR 2791
5 GM Wang Hao 2733 SHSM-64 2777
6 GM Caruana Fabiano 2712 SHSM-64 2761
7 GM Teterev Vitaly 2519 Vesnianka Gran 2744
8 GM Shirov Alexei 2713 OSG Baden Baden 2730
9 GM Rodshtein Maxim 2641 Beer Sheba 2724
10 GM Wojtaszek Radoslaw 2704 G-Team Novy Bor 2700

Board Three:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Bartel Mateusz 2627 G-Team Novy Bor 2844
2 GM Bacrot Etienne 2705 OSG Baden Baden 2827
3 GM Movsesian Sergei 2715 Saint-Petersburg Chess Federation 2792
4 GM Azarov Sergei 2648 A DAN DZO & PGMB 2726
5 GM Sutovsky Emil 2690 SOCAR 2718
6 GM Andreikin Dmitry 2705 Ekonomist SGSEU Saratov 2691
7 GM Malakhov Vladimir 2710 Ugra 2687
8 GM Predojevic Borki 2643 Bosna Sarajevo 2663
9 GM Postny Evgeny 2622 Beer Sheba 2662
10 GM Borisek Jure 2534 SD Tehcenter Ptuj 2602

Board Four:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Riazantsev Alexander 2688 SHSM-64 2963
2 GM Areshchenko Alexander 2672 Tomsk-400 2876
3 GM Naiditsch Arkadij 2707 OSG Baden Baden 2756
4 GM Kozul Zdenko 2541 ZSK Maribor 2729
5 GM Volokitin Andrei 2686 SOCAR 2724
6 GM Nikolic Predrag 2636 Bosna Sarajevo 2722
7 GM Efimenko Zahar 2703 Saint-Petersburg Chess Federation 2696
8 GM Moiseenko Alexander 2726 Ekonomist SGSEU Saratov 2677
9 GM Dreev Aleksey 2711 Ugra 2675
10 GM Pashikian Arman 2618 Mika 2671

Board Five:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Zvjaginsev Vadim 2666 Saint-Petersburg Chess Federation 2794
2 GM Nielsen Peter Heine 2687 OSG Baden Baden 2737
3 GM Bologan Viktor 2657 Tomsk-400 2686
4 GM Potkin Vladimir 2671 SHSM-64 2675
5 GM Savchenko Boris 2630 A DAN DZO & PGMB 2638
6 GM Andriasian Zaven 2615 Mika 2631
7 IM Stojanovic Dalibor 2466 Bosna Sarajevo 2614
8 GM Kurnosov Igor 2648 Tomsk-400 2605
9 GM Ni Hua 2670 Ekonomist SGSEU Saratov 2602
10 GM Kasimdzhanov Rustam 2678 SOCAR 2594

Board Six:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Khismatullin Denis 2635 Tomsk-400 3199
2 GM Grigoryan Avetik 2614 Mika 2708
3 GM Safarli Eltaj 2627 SOCAR 2706
4 GM Zherebukh Yaroslav 2580 A DAN DZO & PGMB 2681
5 GM Khairullin Ildar 2642 Saint-Petersburg Chess Federation 2657
6 IM Sakelsek Tadej 2407 ZSK Maribor 2609
7 GM Cvek Robert 2518 G-Team Novy Bor 2592
8 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2638 OSG Baden Baden 2556
9 FM Nogly Christoph 2231 SF Berlin 2484
10 IM Csonka Attila Istvan 2380 Haladás VSE 2422

Women's event

Board one:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 GM Stefanova Antoaneta 2528 AVS 2674
2 GM Zhukova Natalia 2416 Giprorechtrans 2551
3 GM Hou Yifan 2578 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 2526

Board two:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 IM Muzychuk Anna 2545 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 2611
2 IM Dembo Yelena 2471 BAS 2606
3 GM Lahno Kateryna 2554 AVS 2589
4 IM Harika Dronavalli 2505 Mika 2578
5 IM Gunina Valentina 2499 SHSM-RGSU 2550

Board Three:

Rank  Title Name Rating Team Performance
1 IM Javakhishvili Lela 2464 AEM Luxten Timisoara 2593
2 IM Zaiatz Elena 2441 Giprorechtrans 2498
3 GM Cramling Pia 2489 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 2473

Board Four:

Rank Title  Name Rating Team Performance
1 WGM Kashlinskaya Alina 2385 SHSM-RGSU 2484
2 WGM Pogonina Natalija 2446 AVS 2482
3 IM Mkrtchian Lilit 2475 Mika 2450

More information from the Official site: http://ecc2011.sahohlacnik.com

 


Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment