CHESSANYTIME

Aronian on 2/2

Levon Aronian
In the second round of the A-Group, Levon Aronian gave up his queen for rook and bishop. With pawns all on one wing, the queen was unable to create enough counter-threats and Nakamura gradually went under. Fabiano Caruana's victory over Sergey Karjakin has left the Russian in last place.

Here is the summary of the second round games:

Group-A:

White Country Rating Result Black Country Rating Moves Opening
Vugar Gashimov AZE 2761 ½-½ Gata Kamsky USA 2732 41 Spanish Anti-Marshall
Fabiano Caruana ITA  2736 1-0 Sergey Karjakin  RUS 2769 65 Nimzo-Indian Rubinstein
Vassily Ivanchuk UKR  2766 ½-½ Magnus Carlsen NOR 2835 57 Queen's Gambit Declined Lasker
Veselin Topalov BUL 2770 ½-½ Loek Van Wely NED 2692 58 King's Indian Sämisch
David Navara CZE 2712 ½-½ Boris Gelfand ISR 2739 30 Petroff Defence
Levon Aronian ARM 2805 1-0 Hikaru Nakamura  USA 2759 59 Leningrad Dutch
Anish Giri NED 2714 ½-½ Teimour Radjabov AZE 2773 25 King's Indian Sämisch

The points tally:

Seed Name Age FED Elo

World

rank

Points
1 Magnus Carlsen 21 NOR 2835 1 1.5
2 Levon Aronian 29 ARM 2805 2 2
3 Teimour Radjabov 24 AZE 2773 5 1
4 Veselin Topalov 36 BUL 2770 6 1
5 Sergey Karjakin 22 RUS 2769 7 0
6 Vassily Ivanchuk 42 UKR 2766 8 1
7 Vugar Gashimov 25 AZE 2761 10 0.5
8 Hikaru Nakamura 24 USA 2759 12 0.5
9 Boris Gelfand 43 ISR 2739 16 0.5
10 Fabiano Caruana 19 ITA 2736 17 1.5
11 Gata Kamsky 37 USA 2732 20 1
12 Anish Giri 17 NED 2714 28 1.5
13 David Navara 26 CZE 2712 30 1
14 Loek Van Wely 39 NED 2692 54 1

Group B:

White Country Rating Result Black Country Rating
Dimitri Reinderman NED 2581 ½-½  Lazaro Bruzon CUB 2691
Pentala Harikrishna IND 2665 1-0 Kateryna Lahno UKR 2557
Sipke Ernst NED 2606 ½-½ Harika Dronavalli IND 2516
Daniele Vocaturo ITA 2545 1-0  Viktorija Cmilyte LTU 2503
Illya Nyzhnyk UKR 2568 ½-½ Erwin L'Ami  NED 2606
Sergei Tiviakov NED 2677 1-0 Jan Timman NED 2568
Alexander Motylev RUS 2677 ½-½  Vladimir Potkin RUS 2684

The points so far:

Rk Name Age FED Elo World rank Points
1 Lazaro Bruzon Batista 29 CUB 2691 55 0.5
2 Vladimir Potkin 29 RUS 2684 65 1
3 Sergei Tiviakov 38 NED 2677 70 1
4 Alexander Motylev 32 RUS 2677 72 1
5 Pentala Harikrishna 25 IND 2665 82 2
6 Sipke Ernst 33 NED 2606 - 0.5
7 Erwin L'Ami 26 NED 2596 - 1.5
8 Dimitri Reinderman 39 NED 2581 - 1
9 Jan Timman 60! NED 2571 - 0.5
10 Illya Nyzhnyk 15 UKR 2568 - 1.5
11 Kateryna Lahno 22 UKR 2557 5w 1
12 Daniele Vocaturo 22 ITA 2545 - 1.5
13 Dronavalli Harika 21 IND 2516 11w 1
14 Viktorija Cmilyte 28 LTU 2503 16w  0

 

Group C:

White Country Rating Result Black Country Rating
Matthew Sadler ENG 2660 ½-½ Tania Sachdev IND 2411
Sahaj Grover IND 2532 1-0 Elisabeth Paehtz GER 2454
Hans Tikkanen SWE 2549 ½-½ Daan Brandenburg NED 2527
Lars Ootes NED 2326 ½-½ Baskaran Adhiban IND 2561
Lisa Schut NED 2290 ½-½ Elina Danielian ARM  2490
Anne Haast NED 2290 ½-½ Etienne Goudriaan NED 2279
Pieter Hopman NED 2342 0-1 Maxim Turov RUS 2645

Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment