CHESSANYTIME

Yerevan, SOCAR and Economist on 100%

Three teams have won their first four matches: one of the leading Russian squads as well as the main Armenian and Azerbaijan teams.
AVS and Tbilisi shared the spoils in the Women's event.

Here are the most notable results.

ShSM-64 Moscow Rtg 2-4 Economist-SGSEU-1
GM Grachev Boris 2668 0-1 GM Moiseenko Alexander 2658
GM Najer Evgeniy 26570 -1 GM Ni Hua 2643

The other four games were drawn.

Mika Yerevan 5-1 Bihac CK
GM Aronian Levon 2783 1-0 GM Stevic Hrvoje 2607

A big win with yet another victory for top gun Levon Aronian.

Vesnianka Gran Rtg 1:5 SOCAR Azerbaijan
GM Zhigalko Andrey 2580 0-1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2756

On top board, Mamedyarov won in another convincing victory for SOCAR.

Mamedyarov © chessanytime.com
Laznicka © chessanytime.com
G-Team Novy Bor 4-2 Viking Stockholm
GM Laznicka Viktor 2690 1-0 GM Agrest Evgenij 2585

Laznicka wins again.

Oslo Schakselskap1-5 St.Petersburg Chess Club
GM Hammer Jon Ludvig 2633 1-0 GM Ivanchuk Vassily 2754
GM Berg Emanuel 2616 0-1 GM Svidler Peter 2731

Shock of the day was Ivanchuk's defeat at the hands of Norwegian No.2 Jon Ludvig Hammer.

In the next matches things were much more evenly balanced:

Naiden Voinov CC 2½:3½ Baden-Baden OSG
Beer Sheva CC 2½:3½ Yugra
Ural 3½:2½ Ashdod Elite CC
GM Nepomniachtchi Ian 2706 0-1 GM Kamsky Gata 2705

In the Women's event the two leading teams drew all the games, as did the players in the second match.

So AVS ad Tbilisi still lead, now with 3 wins and one draw for each team.

Samaia Tbilisi 2- 2 AVS
GM Chiburdanidze Maia 2500 ½ - ½ GM Stefanova Antoaneta 2551
IM Javakhishvili Lela 2451 ½ - ½ GM Lahno Kateryna 2539
IM Melia Salome 2439 ½ - ½ WGM Pogonina Natalija 2491
IM Khurtsidze Nino 2435 ½ - ½ IM Muzychuk Mariya 2464
St.Petersburg Chess Club2 - 2 Cercle d'Echecs de Monte Carlo
GM Cmilyte Viktorija 2513 ½ - ½ GM Koneru Humpy 2593
GM Socko Monika 2486 ½ - ½ GM Hou Yifan 2578
GM Arakhamia-Grant Ketevan 2451 ½ - ½ GM Cramling Pia 2509
IM Atalik Ekaterina 2447 ½ - ½ IM Skripchenko Almira 2464
MIKA Yerevan 3-1BAS Beograd
IM Danielian Elina 2466 ½ - ½ IM Bojkovic Natasa 2368
IM Harika Dronavalli 2515 1-0 IM Gaponenko Inna 2469
IM Mkrtchian Lilit 2484 1-0 WGM Chelushkina Irina 2325
IM Galojan Lilit 2373 ½ - ½ IM Vasilevich Tatjana 2399
Harika © chessanytime.com
Mkrtchian © chessanytime.com

For more information go to the Official site

However for results and statistics I prefer Results

The live games start at 3pm in Plovdiv.

That is

4pm Moscow

2pm Paris, Madrid

1pm London

9am New York

6am Los Angeles

Live games can be watch everyday from 3pm local time Official site


Published on , Updated on