The leading third round results follow on below. The one that catches the attention being the first of these!
SOCAR will have to pull out all the stops from now on if they are to finish at the top, despite them having a really powerful outfit.
Match: Board | Seed | White (on odds) | Score | Seed | Black (on odds, white on evens) | ||
1 | 11 | Bosna Sarajevo | 3½ - 2½ | 1 | SOCAR | ||
1 | GM | Berkes Ferenc | 2706 | ½:½ | GM | Radjabov Teimour | 2752 |
2 | GM | Ragger Markus | 2655 | ½:½ | GM | Grischuk Alexander | 2757 |
3 | GM | Predojevic Borki | 2643 | 1 : 0 | GM | Mamedyarov Shakhriyar | 2746 |
4 | GM | Nikolic Predrag | 2636 | ½:½ | GM | Volokitin Andrei | 2686 |
5 | IM | Stojanovic Dalibor | 2466 | 1 : 0 | GM | Kasimdzhanov Rustam | 2678 |
6 | IM | Kadric Denis | 2403 | 0 : 1 | GM | Safarli Eltaj | 2627 |
2 | 2 | SHSM-64 | 4½ - 1½ | 8 | A DAN DZO & PGMB | ||
1 | GM | Gelfand Boris | 2746 | 1 : 0 | GM | Jobava Baadur | 2712 |
2 | GM | Wang Hao | 2733 | 1 : 0 | GM | Korobov Anton | 2671 |
3 | GM | Caruana Fabiano | 2712 | ½:½ | GM | Kryvoruchko Yuriy | 2666 |
4 | GM | Giri Anish | 2722 | ½:½ | GM | Azarov Sergei | 2648 |
5 | GM | Riazantsev Alexander | 2688 | 1 : 0 | GM | Savchenko Boris | 2630 |
6 | GM | Potkin Vladimir | 2671 | ½:½ | GM | Zherebukh Yaroslav | 2580 |
3 | 16 | SD Tehcenter Ptuj | 1½ - 4½ | 3 | Ekonomist SGSEU Saratov | ||
1 | GM | Beliavsky Alexander G | 2616 | ½:½ | GM | Tomashevsky Evgeny | 2710 |
2 | GM | Pavasovic Dusko | 2561 | 0 : 1 | GM | Nepomniachtchi Ian | 2718 |
3 | GM | Borisek Jure | 2534 | ½:½ | GM | Eljanov Pavel | 2683 |
4 | IM | Polajzer Danilo | 2293 | 0 : 1 | GM | Ni Hua | 2670 |
5 | FM | Podkriznik Gregor | 2332 | 0 : 1 | GM | Alekseev Evgeny | 2662 |
6 | FM | Roskar Robert | 2290 | ½:½ | GM | Roiz Michael | 2668 |
4 | 31 | SF Berlin | 0 - 6 | 4 | Saint-Petersburg Chess Federation | ||
1 | IM | Lauber Arnd | 2464 | 0 : 1 | GM | Svidler Peter | 2740 |
2 | GM | Polzin Rainer | 2469 | 0 : 1 | GM | Vitiugov Nikita | 2726 |
3 | FM | Wintzer Joachim Dr | 2332 | 0 : 1 | GM | Movsesian Sergei | 2715 |
4 | FM | Lundin Jan | 2276 | 0 : 1 | GM | Zvjaginsev Vadim | 2666 |
5 | Glantz Robert | 2259 | 0 : 1 | GM | Khairullin Ildar | 2642 | |
6 | FM | Nogly Christoph | 2231 | 0 : 1 | GM | Matlakov Maxim | 2630 |
5 | 14 | Beer Sheba | 1 - 5 | 5 | OSG Baden Baden | ||
1 | GM | Huzman Alexander | 2607 | 0 : 1 | GM | Adams Michael | 2733 |
2 | GM | Rodshtein Maxim | 2641 | ½:½ | GM | Shirov Alexei | 2713 |
3 | GM | Postny Evgeny | 2622 | 0 : 1 | GM | Bacrot Etienne | 2705 |
4 | GM | Greenfeld Alon | 2573 | 0 : 1 | GM | Naiditsch Arkadij | 2707 |
5 | GM | Khmelniker Ilya | 2518 | ½:½ | GM | Nisipeanu Liviu-Dieter | 2638 |
6 | FM | Zanan Evgeny | 2259 | 0 : 1 | GM | Gustafsson Jan | 2631 |
6 | 6 | Ugra | 3½ - 2½ | 12 | ZSK Maribor | ||
1 | GM | Jakovenko Dmitry | 2716 | ½:½ | GM | Lenic Luka | 2641 |
2 | GM | Rublevsky Sergei | 2681 | ½:½ | GM | Jankovic Alojzije | 2584 |
3 | GM | Dreev Aleksey | 2711 | 1 : 0 | GM | Skoberne Jure | 2547 |
4 | GM | Zhigalko Sergei | 2696 | ½:½ | GM | Kozul Zdenko | 2541 |
5 | GM | Sjugirov Sanan | 2627 | ½:½ | IM | Sebenik Matej | 2529 |
6 | GM | Pridorozhni Aleksei | 2551 | ½:½ | IM | Sakelsek Tadej | 2407 |
7 | 10 | G-Team Novy Bor | 2½ - 3½ | 7 | Tomsk-400 | ||
1 | GM | Laznicka Viktor | 2701 | ½:½ | GM | Ponomariov Ruslan | 2758 |
2 | GM | Wojtaszek Radoslaw | 2704 | ½:½ | GM | Motylev Alexander | 2690 |
3 | GM | Bartel Mateusz | 2627 | 1 : 0 | GM | Inarkiev Ernesto | 2692 |
4 | GM | Hracek Zbynek | 2624 | 0 : 1 | GM | Areshchenko Alexander | 2672 |
5 | GM | Markos Jan | 2596 | ½:½ | GM | Kurnosov Igor | 2648 |
6 | GM | Cvek Robert | 2518 | 0 : 1 | GM | Khismatullin Denis | 2635 |
8 | 9 | Mika | 5 - 1 | 15 | Vesnianka Gran | ||
1 | GM | Sargissian Gabriel | 2658 | 1 : 0 | GM | Zhigalko Andrey | 2555 |
2 | GM | Petrosian Tigran L | 2649 | ½:½ | GM | Teterev Vitaly | 2519 |
3 | GM | Melkumyan Hrant | 2619 | 1 : 0 | GM | Podolchenko Evgeniy | 2474 |
4 | GM | Pashikian Arman | 2618 | 1 : 0 | GM | Tihonov Jurij | 2448 |
5 | GM | Andriasian Zaven | 2615 | 1 : 0 | IM | Mochalov Evgeny V | 2379 |
6 | GM | Grigoryan Avetik | 2614 | ½:½ | GM | Stupak Kirill | 2516 |
After the third round, eight teams are still on three wins from three. The top seeds SOCAR are leading the large group of 15 teams on four match points.
Rank | Team | Wins | Losses | Match points | Board points | Top players |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Saint-Petersburg Chess Federation | 3 | 0 | 6 | 17 | Peter Svidler, Nikita Vitiugov |
2 | Ekonomist SGSEU Saratov | 3 | 0 | 6 | 16½ | Evgeny Tomashevsky, Ian Nepomniachtchi |
3 | OSG Baden Baden | 3 | 0 | 6 | 16½ | Michael Adams, Alexei Shirov |
4 | SHSM-64 | 3 | 0 | 6 | 15 | Boris Gelfand, Wang Hao |
5 | Mika | 3 | 0 | 6 | 15 | Gabriel Sargissian, Tigran L Petrosian |
6 | Ugra | 3 | 0 | 6 | 15 | Dmitry Jakovenko, Aleksey Dreev |
7 | Tomsk-400 | 3 | 0 | 6 | 14½ | Ruslan Ponomariov, Alexander Motylev |
8 | Bosna Sarajevo | 3 | 0 | 6 | 13 | Ferenc Berkes, Markus Ragger |
9 | SOCAR | 2 | 1 | 4 | 13½ | Alexander Grischuk |
In the women's event there are still some very one-sided matches.
Match/ board | Seed/ Title | White (on odds) | Score | Seed/title | Black (on odds, white on evens) | ||
1 | 3 | Mika | 2½ - 1½ | 5 | SHSM-RGSU | ||
1 | GM | Danielian Elina | 2517 | ½:½ | GM | Kosteniuk Alexandra | 2469 |
2 | IM | Harika Dronavalli | 2505 | 1 : 0 | IM | Gunina Valentina | 2499 |
3 | GM | Zhu Chen | 2490 | ½:½ | IM | Romanko Marina | 2409 |
4 | IM | Mkrtchian Lilit | 2475 | ½:½ | WGM | Kashlinskaya Alina | 2385 |
2 | 4 | AEM Luxten Timisoara | 4 - 0 | 11 | Oslo Schakselskap | ||
1 | GM | Dzagnidze Nana | 2525 | 1 : 0 | WFM | Johnsen Sylvia | 2038 |
2 | IM | Zatonskih Anna | 2508 | 1 : 0 | WFM | Frank-Nielsen Marie | 2020 |
3 | IM | Foisor Cristina-Adela | 2416 | 1 : 0 | Khachatourian Yerazik | 1967 | |
4 | IM | Bodnaruk Anastasia | 2417 | 1 : 0 | Reppen Ellisiv | 1969 | |
3 | 9 | ZSK Maribor | 1 - 3 | 2 | AVS | ||
1 | WFM | Dimitrijevic Aleksandra | 2287 | 0 : 1 | GM | Lahno Kateryna | 2554 |
2 | WGM | Srebrnic Ana | 2222 | ½:½ | GM | Cmilyte Viktorija | 2525 |
3 | WIM | Ankerst Milka | 2084 | ½:½ | WGM | Pogonina Natalija | 2446 |
4 | Orehek Spela | 2020 | 0 : 1 | IM | Muzychuk Mariya | 2456 | |
4 | 6 | Giprorechtrans | 2½ - 1½ | 7 | BAS | ||
1 | GM | Zhukova Natalia | 2416 | ½:½ | IM | Bojkovic Natasa | 2378 |
2 | IM | Munguntuul Batkhuyag | 2465 | ½:½ | IM | Dembo Yelena | 2471 |
3 | IM | Zaiatz Elena | 2441 | 1 : 0 | WGM | Chelushkina Irina | 2287 |
4 | IM | Vasilevich Irina | 2393 | ½:½ | WIM | Drljevic Ljilja | 2256 |
5 | 1 | Cercle d'Echecs de Monte-Carlo | 3½ - ½ | 8 | CS R. Fischer Chieti | ||
1 | GM | Hou Yifan | 2578 | 1 : 0 | IM | Fierro Baquero Martha L | 2378 |
2 | IM | Muzychuk Anna | 2545 | 1 : 0 | IM | Sedina Elena | 2337 |
3 | GM | Socko Monika | 2490 | ½:½ | IM | Zimina Olga | 2337 |
4 | IM | Skripchenko Almira | 2470 | 1 : 0 | Di Primio Eugenia | 1974 |
As for the leader board, some of the teams have had relatively easier pairings, so it's still early days but the key victory of Mika (led by Elina Danielian) over close rival SHSM-RGSU, will help them no end in their cause!
Rank | Team, | + | = | - | Match Points | Board Points | Notable players |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AEM Luxten Timisoara | 3 | 0 | 0 | 6 | 10½ | Nana Dzagnidze, Anna Zatonskih |
2 | Mika | 3 | 0 | 0 | 6 | 10 | Elina Danielian, Dronavalli Harika |
3 | Cercle d'Echecs de Monte-Carlo | 2 | 0 | 1 | 4 | 9 | Hou Yifan, Anna Muzychuk |
4 | SHSM-RGSU | 2 | 0 | 1 | 4 | 7½ | Valentian Gunina, Alexandra Kosteiuk |
5 | AVS | 2 | 0 | 1 | 4 | 7 | Kateryna Lahno, Viktorija Cmilyte |
6 | Giprorechtrans | 2 | 0 | 1 | 4 | 6 | Batkhuyag Munguntuul |
7 | BAS | 1 | 0 | 2 | 2 | 5½ | Yelena Dembo |
8 | ZSK Maribor | 1 | 0 | 2 | 2 | 3½ | |
9 | Anatolia | 1 | 0 | 2 | 2 | 2½ | |
10 | Oslo Schakselskap | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | |
11 | CS R. Fischer Chieti | 0 | 0 | 3 | 0 | 2½ |
More information and live coverage from the Official site: http://ecc2011.sahohlacnik.com